Cały bieżący tydzień upływa nam na celebrowaniu Europejskiego Dnia Języków (European Day of Languages), który został ustanowiony z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską w 2001 r.
Choć kalendarzowo przypada on na 26 września, to wielość przygotowanych na lekcje języków obcych materiałów przekonał nas o sensowności wydłużenia obchodów tej okazji.
Naszym naczelnym celem było uwrażliwienia naszych uczniów na fakt istnienia różnorodności językowej zarówno w bezpośrednim sąsiedztwie Polski, jak i w jej dalszym otoczeniu, słowem, w całej Europie.
Za dywersyfikacją językową stoi różnorodność kultury, obyczajowości i folkloru.W procesie poznawania meandrów języków obcych pomogła nam mapa Europy z naniesionymi ośrodkami poszczególnych języków. Każdy z nich zaprezentował się na osobnym slajdzie na naszej korytarzowej ekspozycji.
Skanując kody QR uczniowie mieli szansę posłuchać brzmienia każdego z 50 języków, policzyć od 1 do 10, czy w końcu zapoznać się z najbardziej podstawowymi zwrotami. Dodatkowo dowiedzieliśmy się ilu każdy język ma aktywnych użytkowników na obszarze Europy.
Po tym wstępie, uczniowie mogli spokojnie przejść do realizowania 50 wyzwań językowych zmuszających ich do myślenia wielojęzycznego.
Cieszy nas niezmiernie, że nasi uczniowie okazali duże zainteresowanie na twarzy, uważnie wsłuchując się w najróżniejsze europejskie dialekty i narzecza :)
#EuropejskiDzieńJęzyków
#EuropeanDayofLanguages