Sprawozdanie z wycieczki nr. 1
Mauzoleum Walki i Męczeństwa
W piątek 20 października zwiedziliśmy Mauzoleum Walki i Męczeństwa znajdujące się pod budynkiem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Na początku obejrzeliśmy oraz wysłuchaliśmy multimedialnej prezentacji, która przedstawiała zdjęcia osób dawniej torturowanych w tym miejscu.
Nastepnie przeszliśmy z przewodnikiem korytarzem gdzie mogliśmy zobaczyć oryginalne podłogi i podświetlone ściany z wyrytymi przez więźniów napisami. Na jednej ze ścian był wyświetlony za pomocą projektora, cień człowieka - więźnia, który stopniowo opadał z sił, pod wpływem tortur. Obrazom towarzyszyły różne przeraźliwe odgłosy, co oddawało straszny klimat towarzyszący przesłuchaniom i całemu miejscu.
W Mauzoleum znajdowały się poczekalnie dla ludzi nazywane tramwajami, gdzie więźniowie nie mogli nawet rozmawiać, rozglądać się. Musieli zachować pełne milczenie. W tych niewielkich pomieszczeniach znajdowały się skromne ławki, a ilość ludzi przybywająca tam za duża. Więźniowie nie mieli dla siebie dużo przestrzeni. Kolejnym punktem, była sala przesłuchań, gdzie torturowano skazanych. Znajdowały się tam manekiny w hitlerowskich mundurach z oryginalnymi narzędziami tortur.
Ostatnim miejscem, do którego nie wchodziliśmy, ale mogliśmy zajrzeć do środka, były cele, w którym przetrzymywano więźniów będących przed przesłuchaniami po przesłuchaniach, czekających na wywiezienie na Pawiak. Nie wszyscy jednak stąd wracali. Ta wycieczka była dla nas przykrym, ale i ciekawym doświadczeniem. Mogliśmy dzięki niej zobaczyć, co przeżywali nasi rodacy I jak wyglądały warunki, w których się znaleźli po aresztowaniu, bo mieli odwagę sprzeciwić się władzy Adolfa Hitlera oraz walczyć o swoją wolność.
Sprawozdanie z wycieczki nr. 2
Informacje o Getcie
Zwiedziliśmy kilka miejsc z przewodnikiem, a jedną z nich była dzielnica Nalewowsko-Muranowska (potocznie nazywaną Północną), w której mieszkali Żydzi. Obecnie znajduje się tam osiedle mieszkaniowe Muranów.
Dzielnica została założona w 1809 roku, a w XIX wieku stało się częścią Warszawskiego Śródmieścia. W czasie II Wojny Światowej została przyłączona do Warszawskiego Getta, a następnie całkowicie zburzona. Mieszkający tam Żydzi zostali wywiezieni do Treblinki, gdzie wszyscy zginęli.
Obszar Getta wyznaczono ulicami:
- Inflancka
- Bonifraterska
- Franciszkańska
- Okopy Lubomirskiego
- Zygmuntowska
Po wybuchu powstania w Getcie, w 1943 r. Niemcy zburzyli całą dzielnicę.
Ciekawostka!
Getto warszawskie było największą zamkniętą dzielnicą w Europie, stłoczono tam prawie 400 tysięcy Żydów.
Spędzenie czasu w dzielnicy budziło pewny niepokój. Tamtego dnia było wyjątkowo zimno, co podkręciło atmosferę i było znacznie mroczniej.
Sprawozdanie z wycieczki nr. 3
Muzeum więzienia Pawiak
Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy było Muzeum Więzienia Pawiak. Pierwszym elementem, który okazał się naszym oczom, był odlew drzewa z brązu, na którym zostały umocowanie tabliczki z imionami osób zamordowanych na Pawiaku. Więzienie to było bezlitosne dla wielu ludzi. Znajdowało się na Śródmieściu, więc łatwo było się tam dostać. W muzeum znajdowało się wiele rekwizytów z tamtych czasów. Ciekawostką jest to, że każdy więzień wykorzystywał tam swoje talenty. Uwięzieni robili na przykład szachy z chleba oraz ubranka dla dzieci z chusteczek lnianych. Warunki były tragiczne. Jedynie co dziesiąty człowiek wychodził stamtąd żywy. Więzienie, kiedyś było większe niż obecnie, lecz naziści zostali zmuszeni do wysadzenia go podczas odwrotu po nieudanym ataku na ZSRS. Więzienie zrobiło na nas ogromne wrażenie i wprawiło w przygnębienie przez to, co się tam stało.
Klasa 8dw