W ostatnich dniach lutego, uczniowie klasy 8dw udali się na wycieczkę do Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Pobyt w epicentrum polskiego parlamentaryzmu pozostawił w nich masę refleksji i wspomnień rezonujących do dnia dzisiejszego. Niektórzy z nich postanowili podzielić się swoimi wrażeniami z szerszym gronem odbiorców.
Oto 2 relacje z wizyty w Sejmie RP: Heleny Czarnockiej oraz Aleksandra Wnorowskiego.
🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹
Wizyta w Sejmie RP - sprawozdanie z wycieczki napisane przez jedną z uczennic klasy 8 dw.
W dniu dwudziestego dziewiątego lutego bieżącego roku odbyliśmy wycieczkę do Sejmu Rzeczypospolitej Polski. Opiekunką wycieczki była nasza pani wychowawczyni Katarzyna Lewandowska oraz nauczycielka języka polskiego Iwona Sowulewska.
Tego dnia zgodnie z planem o godzinie dziewiątej dwadzieścia wyszliśmy z budynku naszej szkoły, skąd wyruszyliśmy komunikacją miejską do Sejmu. Zwiedzanie zaczęliśmy od przyjrzenia się makiecie całego kompleksu budynków zaliczającego się do Sejmu. Przewodniczka opowiadała nam, gdzie się znajdujemy, funkcje budynków. Dowiedzieliśmy się, między innymi, że na terenie Sejmu znajduje się pasieka. Następnie weszliśmy na pierwsze piętro budynku i udaliśmy się do sali posiedzeń, którą wiele osób kojarzyło z telewizji. Jak opowiadała przewodniczka, obrady odbywają się zazwyczaj co drugi lub trzeci tydzień (tzw. tydzień sejmowy). Dłuższe przerwy zdarzają się w okresie wakacyjnym oraz świąteczno - noworocznym, a także pomiędzy ostatnim posiedzeniem Sejmu poprzedniej kadencji i pierwszym posiedzeniem nowej kadencji. Przewodniczka opowiadała o funkcji poszczególnych urządzeń, o historii Sejmu, również o posłach, ich rangach i funkcjach oraz jak wyglądają obrady. Po zrobieniu zdjęć pamiątkowych wyszliśmy z sali i udaliśmy się na główny hol Sejmu, po jego drugiej stronie stało mnóstwo kamer i mikrofonów- to tam politycy udzielają wywiadów. Oglądaliśmy też wielką tablicę upamiętniającą polityków, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej. Było tam podane miejsce śmierci, czasem data, nazwisko i imię posła. Na ścianie obok znajdowała się tablica upamiętniająca Katastrofę Smoleńską. Zeszliśmy po schodach, po drodze robiąc zdjęcie grupowe. Na dole były w gablocie zabytkowe laski marszałkowskie. Przewodniczka mówiła nam o ich historii i do czego służą, pierwsza laska nawet przeżyła rządy Stanisława Augusta, ostatniego króla Polski.
I to był koniec naszej wycieczki. Podsumowując, dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy i jesteśmy wdzięczni za możliwość odbycia takiej wycieczki.
Helena Czarnocka
🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹🔸🔹
Dnia 29 lutego 2024 roku nasza klasa miała przyjemność wziąć udział w wycieczce do Sejmu RP. Wycieczka była zorganizowana przez naszą wychowawczynię – Panią Katarzynę Lewandowską oraz przez Panią Iwonę Sowulewską. Celem wycieczki było zapoznanie się z funkcjonowaniem polskiego parlamentu.
Z przystanku Rembertów - Akademia autobusem linii 143 udaliśmy się na Rozbrat. Po zejściu z wiaduktu zgubiliśmy się, ale na szczęście nasza wychowawczyni znalazła drogę do Biura Przepustek, gdzie otrzymaliśmy jednorazowy wstęp na teren Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Przed wejściem na teren parlamentu zostaliśmy poddani kontroli „lotniskowej”.
Następnie udaliśmy się do szatni, gdzie już czekała na nas pani przewodnik. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od omówienia makiety i wszystkich budynków Sejmu. W skład całego parlamentu wchodzą budynki takie jak Dom Poselski, sala posiedzeń Senatu, Biblioteka Sejmowa, budynki Komisji Sejmowej, budynki administracyjne, a także dziesięć pasiek. Następnie korytarzem podziemnym udaliśmy się do Sali obrad Sejmu, gdzie zasiada 460 posłów, Marszałek sejmu (Szymon Hołownia), pięciu Wicemarszałków sejmu (Krzysztof Bosak, Dorota Niedziela, Monika Wielichowska, Piotr Zgorzelski, Włodzimierz Czarzasty), dwoje sekretarzy, komisje sejmowe (stałe, nadzwyczajne, śledcze) oraz inne organy tejże instytucji. W sali znajdował się wielki bukiet kwiatów, flaga Rzeczpospolitej Polskiej oraz Unii Europejskiej, kamery, widownia, a na niej miejsce dla Prezydenta wraz z 15 gośćmi.
Kolejnym punktem wycieczki był hol główny. W górnej jego części znajdowała się wielka marmurowa płyta, na której widniało godło Polski oraz imiona i nazwiska posłów, którzy w przeszłości pełnili rolę posła. Na płycie znajdowały się również nazwiska księży, gdyż dawniej mogli oni pełnić władzę świecką. Obecnie zabrania się im występowania w partiach politycznych i w rządzie.
Schodząc w dół schodami holu mogliśmy podziwiać bogato zdobione barierki. W dolnej części znajdowała się gablota z czterema laskami marszałkowskimi, z czego jedna miała ponad 150 lat, natomiast inna była pozbawiona godła polski. Jedną z takich lasek Marszałek sejmu stuka trzy razy na rozpoczęcie i zakończenie obrad Sejmu.
Uważam, że wycieczka była naprawdę interesująca. Wiele osób z naszej klasy uważa także, że powinna być dłuższa, na przykład powinniśmy zwiedzić jeszcze Dom Poselski. Według mnie, mimo wszystko było to ciekawe i znaczące doświadczenie. Pani przewodnik opowiadała o wszystkim z ogromnym entuzjazmem. Miło się słuchało jej wypowiedzi.
Aleksander Wnorowski